Lista aktualności
Woda w lasach RDLP w Łodzi
#wodawlesie #ŚwiatowyDzieńMokradeł Jeśli jakąś część wody gromadzimy lub spowalniamy jej odpływ, to wówczas mówimy o retencji. W lasach mamy do czynienia z tzw. małą retencją: woda magazynowana jest w niewielkich zbiornikach i oczkach wodnych, a także na terenach mokradłowych.
Zrównoważona gospodarka leśna to także ochrona wód powierzchniowych i głębinowych oraz retencja zlewni. Wszystko po to, by ograniczyć odpływ wody z lasu!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi jest zaangażowana w projekt ogólnokrajowy Lasów Państwowych i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych pod nazwą „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”.
RDLP w Łodzi realizuje zadania w ramach projektu na terenie 5 Nadleśnictw:
Nadleśnictwo Brzeziny zrealizowało 2 zadania polegające na modernizacji zbiornika wodnego w Leśnictwie Rokiciny oraz budowie 3 połączonych zbiorników wodnych w Leśnictwie Budziszewice – to właśnie one i lasy tego nadleśnictwa są w filmie z ptasiej perspektywy autorstwa Piotra Krześlaka (poniżej).
Nadleśnictwo Bełchatów wykonało zbiornik retencyjny o powierzchni ok. 0,50 ha w Leśnictwie Parzno, a sami finansowali przebudowę stawów Lubiec ukończoną w 2020 r. – to sieć zbiorników wodnych o powierzchni ok. 66 ha (samego lustra wody!): 10 zbiorników, jaz, dwa syfony przelewowe do sprawnego napełniania zbiorników i siedemnaście mnichów. Ich średnia głębokość to 0,85 cm. Poszczególne stawy trzeba było pogłębić, wyprofilować dna czy odtworzyć groble. Prace miały na celu poprawę zdolności gromadzenia wody w obiekcie i jego rewitalizację w kierunku przyrodniczym – teraz można obserwować tu ptactwo wodne, a także gady i płazy charakterystyczne dla obszarów wodnych centralnej Polski!
Nadleśnictwo Grotniki zrealizowało 4 zadania kompleksowe polegające na przywróceniu obszarów mokradłowych w Leśnictwach: Polesie, Gieczno, Głowno i Szczawin. Prace polegały na odmuleniu około 5 tys. m2, przebudowie rowów oraz budowie przepustów, kaskad, zastawek wraz z progiem faszynowo - kamiennym. Łącznie zostały tu wykonane 42 urządzenia melioracyjne. Będziemy na tych obszarach retencjonować wodę dzięki wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu, poszerzonych rowów, odbudowanych grobli czy powstałych urządzeń melioracyjnych.
Nadleśnictwo Radomsko jest w finalnej fazie realizacj przebudowy zbiornika o powierzchni ok. 0,3 ha w Leśnictwie Folwarki. Zbiornik oprócz funkcji retencyjnych, będzie pełnił funkcje turystyczno – pożarowe, gdyż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Radomsko.
Nadleśnictwo Kolumna realizuje 2 zadania polegające na odbudowie zbiorników retencyjnych w Leśnictwach Rydzyny i Szczukwin (w trakcie realizacji).
PO CO TO ROBIMY?
Powiększamy leśne zasoby wody , bo długotrwały deficyt wody osłabia naturalne zdolności obronne wielu gatunków roślin . Zwłaszcza drzewa stają się podatniejsze na choroby i szkodniki, słabną, a tym samym są mniej odporne na wiatr, deszcz czy mróz. Zdolność lasu do utrzymywania wilgoci sprawia, że w lesie panuje specyficzny mikroklimat tworzący korzystne warunki dla zamieszkujących go organizmów, a także oddziałujący na sąsiadujące z lasem tereny.
film Piotra Krześlaka z Nadleśnictwa Brzeziny