Lista aktualności
Niezwykłe odkrycie w Parku w Sarnowie
Park Kulturowy w Sarnowie wraz z znajdującymi się na jego terenie monumentalnymi grobowcami z epoki kultury pucharów lejkowatych, jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem znajdującym się na terenie gminy Lubraniec w leśnictwie Orle.
W tym roku, w dniach 1-6 czerwca, prowadzono projekt w ramach, którego grupa archeologów z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Fundacji Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego, wykonywała badania w rejonie cmentarzyska megalitycznego. Pracami kierował, blisko związany z naszym regionem, dr Piotr Papiernik.
Okazją do przeprowadzenia eksploracji było wycięcie sąsiadującego z grobowcami zamierającego drzewostanu świerkowego, na miejsce którego posadzono mozaikę drzew gatunków liściastych i iglastych. Po raz pierwszy od niemalże pięćdziesięciu lat, można było wykonać prace poszukiwawcze na obszarach z reguły niedostępnych dla penetracji archeologicznych. Celem badań było zlokalizowanie miejsc, w których mieszkali budowniczowie monumentalnych grobowców, wniesionych ok. 5,5 tyś lat temu.
Prace terenowe polegały na odnajdywaniu i precyzyjnej rejestracji (przy pomocy aparatury GPS) drobnych zabytków archeologicznych. Wśród tych najczęściej spotykane były różnego typu „odpadki”, których identyfikacja pozwoliła na wskazanie miejsc osiedli z epoki kamienia. O celowości i wadze prowadzonych działań przekonały już pierwsze dwa dni, w czasie których zlokalizowano pięć osiedli, które zidentyfikowane zostały z czasami życia budowniczych grobowców. Kolejne dni, mimo niesprzyjającej pogody, przyniosły jeszcze większą liczbę odkryć, co bez wątpienia potwierdziło sukces badań, a także potrzebę ich kontynuacji w kolejnych latach.
Warto podkreślić, że przeprowadzenie badań było możliwe dzięki harmonijnej współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów i osób je reprezentujących: leśników, naukowców-archeologów oraz urzędników.
Źródło: https://nwloclawek.pl/artykul/epokowe-odkrycia-w-parku/1014397