Wydawca treści
Nie wypalaj traw
Nie wypalaj traw
Nie wypalaj traw – chroń życie i przyrodę !
Co roku, szczególnie na przełomie zimy i wiosny, rozpoczyna się wypalanie traw i pozostałości roślinnych, co wiąże się z większą liczbą pożarów na łąkach i nieużytkach.
W skutek wypalania traw zahamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, ziemia się wyjaławia, do powietrza dostaje się wiele trujących związków chemicznych, giną owady i dziko żyjące zwierzęta np. : jeże, zające, lisy czy kuropatwy, niszczone są ich siedliska. Pożary traw niszczą faunę i florę. Wypalając trawy, zabija się życie !
Palące się trawy czy chwasty mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe, jak również niszczą atmosferę. Towarzysząca pożarom emisja pyłów i gazów jest niebezpieczna, gdyż m.in. zagraża jadącym po drogach w pobliżu pożarów.
Po zimie trawy są wysuszone i dlatego palą się bardzo szybko. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.
Ogień z nieużytków przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewa, które muszą odradzać się przez wiele lat.
Rolnik wypalając trawy może stracić część dopłat bezpośrednich, a osoba przyłapana na podpaleniu może zapłacić grzywnę do 5 tys. zł.
Wypalanie traw jest zabronione prawem. Zakazuje tego ustawa o ochronie przyrody i o lasach.