Lista aktualności Lista aktualności

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

Historia lasów jest ogromna i nie zawsze mamy możliwość jej poznania. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego co działo się w nich kilkadziesiąt lat temu. Może jednak warto zagłębić się w historię lasów w naszym sąsiedztwie, odwiedzić groby poległych żołnierzy i ludności cywilnej. Z pewnością skłoni nas to do refleksji, że:

„Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju” - Albert Schweitzer.

W lasach naszego regionu znajduje się mnóstwo miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia powstańcze oraz bitwy z okresu I i II wojny światowej. To właśnie drzewa są niemymi świadkami  smutków i radości związanych z bitwami toczącymi się w obronie naszej wolności, w obronie naszej Ojczyzny. Miejsca te są upamiętnione w różny sposób, czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże.

Tej jesieni, kolejny raz poprzez konkurs „Pamiętajmy o Bohaterach”, wspólnie z Dziennikiem Łódzkim, chcemy zachęcić małych i dużych, aby odwiedzili leśne mogiły – Miejsca Pamięci Narodowej.

Aby wziąć udział w konkursie, należy odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, zrobić zdjęcie z tej wizyty przedstawiające uczestników w Miejscu Pamięci Narodowej i przesłać je za pośrednictwem formularza na stronie www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach. W konkursowym formularzu należy też odpowiedzieć w kilku zdaniach na pytanie: dlaczego warto pamiętać o bohaterach?

Listę miejsc, więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie w serwisie dostępnym pod adresem: www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach.

Uczestnikami naszej akcji mogą zostać osoby dorosłe, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wraz opiekunem szkolnym (np. nauczycielem, opiekunem koła naukowego lub drużyny harcerskiej). Mogą to być również dzieci i młodzież wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi. Zgłoszenia konkursowe można przysyłać od 29 października do 30 listopada br.

Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Miejsc Pamięci Narodowej w naszym Nadleśnictwie. W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kutno są dwa Miejsca Pamięci Narodowej. Jednym z nich jest cmentarz wojenny znajdujący się w Guźni, gmina Łowicz. Cmentarz ten powstał w 1939 r. Zostało tam pochowanych 137 żołnierzy Armii Poznań, 14 ofiar ludności cywilnej poległych  w 1939 r. oraz 34 ofiary zamordowane  w czasie okupacji. Jest to specjalnie wydzielony cmentarz wojenny, na którym znajduje się  16 kwater z 32 białymi krzyżami. Po środku znajdują się 2 białe tablice z krzyżami.

Drugim Miejscem Pamięci Narodowej na terenie Nadleśnictwa jest zbiorowa mogiła powstańców styczniowych Przy Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu. W mogile spoczywają powstańcy polegli w walce z Kozakami. Ówczesny miejscowy proboszcz  ks. Józef Siekierzyński, udzielał schronienia oddziałom powstańczym, za co został skazany na 37 lat zesłania na Syberię. Po powrocie do rodzinnej parafii, przywiózł złoty kielich jako wotum od Sybiraków. Zmarł w Głogowcu 31 grudnia 1912 r. 

„Bohater to ktoś, kto dał swoje życie do czegoś większego niż siebie samego” - William Havard

Ważny apel

Prosimy nie zapalajcie zniczy w lesie – często stanowią zagrożenie dla zwierząt i szybko zamieniają się w śmieci. Z tych samych powodów zrezygnujmy z wiązanek ze sztucznych kwiatów. Jeśli bardzo chcemy udekorować Miejsce Pamięci, możemy przygotować ozdobę z kwiatów ciętych oraz ekologicznych materiałów: kasztanów, żołędzi, kolorowych liści i suchych traw.

Lista Miejsc Pamięci Narodowej - wymieniona wyżej strona konkursu, na której znajduje się także formularz zgłoszeniowy

Bank danych o lasach - interaktywna mapa znajduje się pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Nadleśnictwa RDLP w Łodzi